Meebewegen met veranderend risicolandschap

Fedele Schinaia (Signify) en Henno Talsma (AXA XL) over hoe om te gaan met complexe en nieuwe risico’s

Meebewegen met veranderend risicolandschap

‘Verandering is de regel van het leven’. Die woorden werden ooit uitgesproken door John F. Kennedy, de 35e president van de Verenigde Staten. Elke ondernemer en verzekeraar kan daarover meepraten. Hoe om te gaan met die veranderingen en de bijkomende risico’s? Die vraag legden we voor aan Fedele Schinaia, Head of Insurance & Riskmanagement Department bij Signify, en Henno Talsma, Client Distribution Lead bij AXA XL.

Na ruim zes jaar in de verzekeringsbranche te hebben gewerkt bij WTW Italië maakte Fedele in 2018 de overstap naar de risk- & insurancemanagementsector, aanvankelijk bij een Italiaanse scheepsbouwer en sinds 2018 bij Signify. Eerst als risk- en insurancemanager in Italië en sinds vorig jaar juni als Head of the Insurance & Riskmanagent Department vanuit het kantoor in Amsterdam. In deze functie is hij verantwoordelijk voor zowel het strategische riskmanagementbeleid als voor de (internationale) verzekeringsprogramma’s. 

Henno is sinds 1999 actief in de verzekeringsbranche en heeft gewerkt bij Allianz, Zurich en AIG. Momenteel is hij bij AXA XL als Client Distribution Lead verantwoordelijk voor broker management, grote klanten, internationale verzekeringsprogramma’s en captive ondersteuning bij de ongeveer 100 man sterke verzekeraar in Nederland en België.

Aan elkaar verbonden

Signify, een afsplitsing van Philips, is wereldleider op het gebied van lightning, ruwweg onder te verdelen in traditionele verlichting, de groeimarkten LED en vooral de zogeheten interconnected lightning. Dit zijn vaak ‘slimme’ verlichtingsproducten waarbij de hardware is verbonden aan software. Het bedrijf is wereldwijd actief, gevestigd in 70 landen, telt ca. 30.000 medewerkers en heeft een omzet van ca. 6,2 miljard euro.

Op de vraag naar de belangrijkste risico’s voor zijn bedrijf noemt Fedele eerst product- en beroepsaansprakelijkheid, vooral bij activiteiten die verband houden met de VS. Dit brengt namelijk ook transport- en ketenrisico’s met zich mee. Daarnaast houdt hij zich met zijn team van vijf bezig met risico’s zoals schade aan eigendommen, bedrijfsonderbreking en cyberdreigingen.

Omgaan met risico's

De financiële risico’s voor een bedrijf als Signify zijn dan ook groot, al verschillen deze wel per regio en per product. Fedele: “Risico’s worden complexer en daardoor verandert ons risicoprofiel. Onze focus is in de eerste plaats gericht op riskmanagement, het voorkomen van schades, zowel binnen onze eigen bedrijven als bij onze toeleveranciers. We gaan hierbij uit van het worst case-scenario en bekijken welke risico’s we zelf kunnen houden, welke we kunnen verminderen en welke we willen afdekken door middel van verzekeringen.” Voor dat laatste werken we samen met tal van verzekeraars, waarvan AXA XL één van de oudste business partners is, ook voor de captive. 

“Elk bedrijf is anders, maar veel risico’s zijn tegenwoordig vergelijkbaar,” zegt hij. “Denk aan grote schade aan eigendommen, verstoringen in de toeleveringsketen door COVID of geopolitieke spanningen, klimaatverandering, cyberdreigingen en de directe of indirecte impact van nieuwe wet- en regelgeving op de bedrijfsvoering en risico’s.”

“De verzekeringsbranche ziet er van buitenaf waarschijnlijk traditioneel uit, maar er is veel innovatie nodig om gelijke tred te houden met het veranderende risico- en maatschappelijke landschap”

Nieuwe risico's

De wereld verandert, zo ook het risicolandschap voor ondernemingen, die te maken krijgen met veranderende risico’s. Fedele maakt hierbij onderscheid tussen enerzijds veranderingen van al langer bestaande risico’s en daarnaast volledig nieuwe risico’s. “Dat laatste is niet alleen het gevolg van externe marktfactoren maar ook een uitvloeisel van veranderingen binnen ons productenpalet, zoals de komst van onze interconnected producten als smart lights. Dat heeft een grotere impact op ons aansprakelijkheidsrisico. Sinds COVID krijgt de supply chain binnen risicomanagement meer aandacht, vooral door de geopolitieke ontwikkelingen van de afgelopen jaren. Sowieso zijn verschillende risico’s vandaag de dag meer met elkaar verbonden dan voorheen en vraagt dit om dekking op meerdere polissen.“

Wat voor bedrijven geldt, geldt natuurlijk ook voor verzekeraars. Ook zij krijgen te maken met nieuwe risico’s. Hoe ga je daarmee om, vooral als er geen (voldoende) schadestatistieken beschikbaar zijn? Henno antwoordt: “We hebben veel interne specialisten die samenwerken met industrie-experts, academici en onderzoekers om kennis te delen en best practices te ontwikkelen voor het managen van onbekende en opkomende risico’s voor onze klanten.” Hij vervolgt: “Bovendien zijn we actief in een groot aantal landen over de hele wereld en kunnen we risicotrends vroegtijdig signaleren. We kunnen al die gegevens gebruiken voor voorspellende modellen, scenarioanalyses en stresstests. En het belangrijkste is waarschijnlijk dat we graag met onze klanten praten. Wat we niet mogen vergeten is dat bedrijven zelf natuurlijk beter dan wie ook op de hoogte zijn van de risico’s die ze lopen met hun bedrijf. AXA XL is er niet alleen om te helpen bij claims, maar in de eerste plaats om ze te helpen die te beperken.”

7971
7971

Samenwerking met verzekeringsbranche

Wat verwacht je van de verzekeringsbranche? Fedele: “Dat ze ons bedrijf en de markt waarin we werken kennen. En op basis daarvan goed kunnen ondersteunen bij het verminderen en afdekken van de financiële en andere bedrijfsrisico’s die we lopen. Wat ik daarnaast heel belangrijk vind, is dat verzekeraars al in een vroeg stadium van de gesprekken de schadeafdeling erbij betrekken zodat de schadebehandelaars op de hoogte zijn van de gemaakte afspraken. Een schade is nu eenmaal de enige test waarbij de polis zijn waarde bewijst. Doordat ik in het verleden zelf betrokken ben geweest bij de opmaak van de polisvoorwaarden ben ik me er terdege van bewust dat er bij een schade altijd een grijs gebied is en ruimte voor interpretatie. Desalniettemin moet deze reëel en eerlijk zijn. En er moet oog zijn voor het belang van de klant.” Desgevraagd zegt hij op zich goed te spreken te zijn over de samenwerking met de verzekeringsbranche en dat de meeste risico’s goed verzekerbaar zijn, ook de nieuwe risico’s die zich aandienen. “Alleen dekking vinden voor schades door immateriële oorzaken, zoals bijvoorbeeld bedrijfsonderbreking, is soms wat lastiger.”

 

Henno antwoordt: “De verzekeringsbranche ziet er van buitenaf waarschijnlijk traditioneel uit, maar er is veel innovatie nodig om gelijke tred te houden met het veranderende risico- en maatschappelijke landschap. Bij AXA XL gebeurt dit door het hele bedrijf heen bij Risk Consulting, Underwriting, Operations en Claims. Voorbeelden hiervan zijn onze focus op het mogelijk maken van de energietransitie, het bieden van gestructureerde risico-oplossingen aan klanten en wereldwijde verzekeringsprogramma’s die aan de regels voldoen. Net als Fedele geloof ook ik dat in de coassurantiemarkt eigenlijk elk risico verzekerbaar zou moeten zijn, mits de juiste prijs en voorwaarden kunnen worden afgesproken.” Het laatste woord is aan de klant. Wat zou je tot slot aan de op de coassurantiemarkt actieve makelaars en verzekeraars meegeven? “Verdiep je in de klant en begrijp wat we doen. En deel de volop in de markt aanwezig kennis van schades en risico’s nadrukkelijker met klanten zodat zij daarmee hun voordeel kunnen doen. Dat moet hét uitgangspunt van het partnerschap zijn.”

Signify houdt zich ook bezig met verschillende innovaties om die nieuwe risico’s aan te pakken. Zo hebben ze onlangs in samenwerking met verschillende Brabantse bedrijven een mooie doorbraak gehad, namelijk het project ‘Wireless Optical Alliance’. Deze draadloze communicatie techniek bestaat uit afluister vrije verbindingen via lasers en licht. Hierdoor is er snelle, veilige en onzichtbare communicatie mogelijk. Dit betekent minder afhankelijkheid van buitenlandse communicatiesystemen en veiligere wifi verbindingen. Een mooi voorbeeld van hoe innovatie bepaalde risico’s kan afdekken of verminderen.

Zoeken binnen VNAB